Získejte 7% slevu z ceny ubytování zadáním promo kódu "ghvip"
Odeslat
Zjistit dostupnost

Grand hotel Praha se nachází přímo na historické Královské cestě, jejíž součástí je i Karlův most. Nejstarší kamenný most přes řeku Vltavu a druhý nejstarší most v České republice je unikátní památkou, ze které můžete obdivovat krásy Staré Prahy. Díky jedinečnému ubytování v historickém centru Prahy tak můžete během okamžiku procházet historickou cestu ze Starého Města na Malou Stranu a pražské Hradčany. Karlův most byl až do 19. století jediný most spojující pravý a levý břeh Vltavy. Dal ho postavit císař Karel IV. Stavba byla zahájena v roce 1357 a řídil ji slavný architekt Petr Parléř.

Podle legendy byla při stavbě do malty přidávána vajíčka, aby most pevně stál a vydržel nápor případných povodní. V roce 2008 při průzkumech odborníci zjistili, že most je opravdu postaven za pomoci vajec, přidávaných do malty a tato legenda je pravdivá.

Most zdobí tři nádherné věže. Nad prvním pilířem ze strany Starého Města je to Staroměstská mostecká věž, která je považována za nejkrásnější gotickou bránu v Evropě. Na Malé Straně pak malá a velká Malostranská mostecká věž. Nejvýznamnější výzdobou mostu jsou však sochy a sousoší, tvořící jedinečnou galerii.

Barokní sochy jsou z počátku 18. století a znázorňují především svaté patrony. Jsou z dílen slavných sochařů Matyáše Brauna a Maxmiliána Brokoffa. Jednou z nejzajímavějších je socha bájného českého rytíře Bruncvíka, stojící samostatně na mostním pilíři. Nahradila původní sochu, kterou nechala postavit Staroměstská obec na znamení svých práv k mostu. Převážná většina soch byla nahrazena kopiemi, originály jsou uloženy v Národním muzeu.

Karlův most je Národní kulturní památkou a tvoří nezapomenutelnou součást pražského panoramatu, které si můžete díky blízkosti Grand hotelu Praha vychutnat během chvilky.