Získejte 7% slevu z ceny ubytování zadáním promo kódu "ghvip"
Odeslat
Zjistit dostupnost

Václavské náměstí je od Grandhotelu Praha velmi blízko. Nachází se totiž na hranici Starého a Nového Města a je nejen centrem společenského a obchodního života, ale i místem významných historických a politických událostí.

Toto velké náměstí vzniklo při založení Nového Města Karlem IV. a původně se jmenovalo Koňský trh, neboť to bylo místo určené pro obchodování s koňmi. Později se zde rozšířilo i jiné zboží a byly zde vystavěny domy řemeslníků a pivovary. Toto místo se tak stalo hlavním novoměstským tržištěm.

Na náměstí se odehrála celá řada významných událostí českých dějin. Stálo zde první české divadlo, kde se hrálo výhradně v češtině. Díky velké rozlehlosti se na náměstí vejde až 160 000 lidí, proto se zde odehrávaly demonstrace. Například demonstrace studentů a radikálů proti Rakouskouherské státní moci, demonstrace za všeobecné volební právo a také významná demonstrace na podporu vyhlášení samostatné Československé republiky.

Byl zde ohlášen konec druhé světové války a také ho poznamenala smutná událost, kdy se na náměstí upálili studenti Jan Palach a Jan Zajíc na protest proti invazi jednotek Varšavské smlouvy do Československa. V listopadu 1989 zde odstartovala tzv. sametová revoluce, která ukončila komunistický režim v zemi.

Dominantou náměstí je pomník sv. Václava, patrona české země, kterou vytvořil slavný sochař Josef Václav Myslbek. Dodnes slouží socha jako významný bod, kde si lidé dávají schůzky. Nad pomníkem je rozlehlá budova Národního muzea, kde jsou uloženy významné sbírky ze všech možných oblastí. Po obou stranách náměstí je celá řada významných domů, obchodů, hotelů, kanceláří a restaurací. V dolní části náměstí se dnes konají zejména velké Vánoční a Velikonoční trhy.

 

 Rozhodnete-li se pro návštěvu tohoto novodobého centra Prahy, jistě nebudete litovat, Grandhotel Praha je totiž vzdálen jen pár ulic.