Získejte 7% slevu z ceny ubytování zadáním promo kódu "ghvip"
Odeslat
Zjistit dostupnost

Napravo od Grand hotelu Praha, přímo vedle Týnského chrámu, leží Ungelt nebo též Týnský dvůr. Malebné místo, které vás svým charakterem vrátí o několik staletí v čase zpět.

Tento kupecký dvůr byla původně spíše tvrz oddělená od města příkopem a zdí. Svůj největší rozkvět měl za vlády Karla IV. Sloužil k ochraně kupců a jejich zboží. Byla zde skladiště zboží, stáje pro koně, ubytování pro kupce a dokonce jeden z nejstarších špitálů v Praze.

Slovo Ungelt - poplatek je staroněmeckého původu a souvisí s placením pravidelného cla od cizích kupců. Dvorec byl pod ochranou panovníka a měl svá vlastní pravidla. Kupci, kteří Prahou pouze projížděli, zde museli setrvat tři dny a své zboží nabízet nejprve kupcům pražským. Teprve poté mohli pokračovat. Důkazem toho, že dvůr byl skutečnou křižovatkou obchodníků ze všech možných koutů Evropy, jsou archeologické nálezy, mezi které patří i mince z Řecka a Persie.

Večer se zde zapíjely obchody a vyprávěly příběhy z dalekých cest. Tak jako ke každé pražské památce, i k Ungeltu se váže pověst.

Podle ní do dvora přijel krásný a bohatý Turek a ubytoval se ve zdejším hostinci. Zamiloval se do dcery hostinského a domluvili sňatek. Dcera hostinského však nechtěla opustit Prahu. Bohatý Turek se potřeboval vrátit do své země, aby dostál svým závazkům. Čas dlouho plynul a dívka se vdala za jiného muže, protože Turka považovala za mrtvého. Ten však nakonec přijel a dívku zavraždil. Dodnes se prý stále do Ungeltu vrací a s její useknutou hlavou bloudí po tamních sklepeních.

Později se v jedné z kaváren v tomto dvoře scházeli takové osobnosti českých dějin jako František Palacký nebo Josef Kajetán Tyl. Dnes se ze středověkého místa kupců stalo kulturně historické centrum. Najdete tu například divadlo, galerii, obchody i restauraci.

Díky Grand hotelu Praha, v jehož blízkosti jsou ty nejvýznamnější památky Staré Prahy, mezi které se Týnský dvůr řadí, můžete během chvilky obdivovat toto staré místo na vlastní oči.