Získejte 7% slevu z ceny ubytování zadáním promo kódu "ghvip"
Odeslat
Zjistit dostupnost

Z Grandhotelu Praha je to přes Staroměstské náměstí, na kterém se hotel nachází, jen pár kroků k jednomu z nejvýznamnějších staroměstských kostelů. Tím je Kostel Matky Boží před Týnem, lidově zvaný Týnský chrám.

Tato gotická stavba vznikala v několika etapách od 14. do 15. století. Jsou s ní spojeni dva slavní pražští stavitelé - Petr Parléř a Matyáš z Arrasu, kteří se významnou měrou podíleli na výstavbě velké části staropražských památek. Do stavby kostela zasáhla v historii celá řada událostí, zejména husitské války. Ty poznamenaly stavbu přímo lidskými životy, kdy byly trámy na krov pro střechu kostela použity na stavbu šibenic, určených pro císařem Zikmundem zajaté husitské vůdce.

Kostel má mimořádnou výzdobu, jejíž dominantou jsou dvě věže s ochozy, které se tyčí vysoko nad okolní domy a činí tak celý chrám nepřehlédnutelným. Mezi nimi, na hlavním štítě, je socha Madony, upevňující tak celý název chrámu. Překrásný je i portál se sochařskou výzdobou.

Uvnitř chrámu je také bohatá barokní výzdoba a celá řada pozoruhodných historických památek, zejména velmi vzácné varhany z druhé poloviny 17. století. Dále pak barokní oltář s obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Karla Škréty, nejžádanějšího malíře své doby. Za zmínku stojí i středověká gotická kazatelna a sochy v bočních lodích chrámu.

Největší pozornost však přitahují středověké, gotické i barokní náhrobníky. Svůj náhrobník zde má nedaleko hlavního oltáře i slavný astronom Tycho de Brahe ze dvora císaře Rudolfa II.

Chrám se řadí mezi dominanty staropražských památek, jeho interiér patří k tomu nejlepšímu, co lze v pražských chrámech vidět a jeho návštěvy rozhodně nebudete litovat. Stačí vyjít před Grandhotel Praha a podívat se vpravo. Vysoké věže kostela vám snadno ukáží směr.