Získejte 7% slevu z ceny ubytování zadáním promo kódu "ghvip"
Odeslat
Zjistit dostupnost

Vyjdete-li z Grandhotelu Praha rovně přes Staroměstské náměstí, dostanete se během chvilky do Pařížské ulice a čtvrti zvané Josefov. Zde se nachází Starý židovský hřbitov. Tento starý hřbitov z počátku 15. století je jedním z nevýznamnějších dochovaných židovských hřbitovů na celém světě a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského Města.

Samotný hřbitov obklopují Pinkasova a Klausova synagoga. Na hřbitově se nachází téměř 12 000 náhrobních kamenů. Hřbitov byl v minulosti několikrát rozšiřován, přesto ale jeho plocha nestačila. Podle židovských zvyků se totiž nesmí jednotlivé hroby rušit a především musí být zachován náhrobní kámen zesnulého.

Nedostatek místa na židovském hřbitově vedl během doby k tomu, že se starší vrstvy hrobů zahazovaly hlínou a původní náhrobní kameny pak byly vyzdviženy do horních vrstev. Tím došlo k tomu, že v některých místech je až dvanáct vrstev hrobů nad sebou. Vyzdvižené náhrobky jsou tak vtěsnány vedle sebe a vznikl jejich malebný shluk.

Jednotlivé náhrobní kameny jsou zde od jednoduchých až po bohatě zdobené, tak jak se měnila historie Prahy. Bezesporu nejvýznamnější osobou zde pohřbenou je náboženský učenec rabi Jehuda Liwa ben Becalel, známý spíše jako rabi Löw. S ním je spojena bájná staropražská pověst o vytvoření člověka z hlíny, tzv. Golema. Rabi Löw se však podle pověsti zalekl jeho síly, kterou by mohl někdo zneužít a proto Golema nechal uložit na půdě Staropražské synagogy. Dodnes skupinky nadšenců pátrají po stopách pravdivosti této pověsti.

Na hrob rabi Löwa návštěvníci pokládají podle židovského zvyku drobné kamínky často i s malými lístečky s napsaným přáním, které slavný muž zcela jistě splní. Vaše přání o prožití historické atmosféry v centru Staré Prahy, ke které tato památka patří, může být splněno velmi snadno díky Grandhotelu Praha.