Získejte 7% slevu z ceny ubytování zadáním promo kódu "ghvip"
Odeslat
Zjistit dostupnost

Historickou atmosféru Staré Prahy máte doslova na dosah ruky. Přímo před Grandhotelem Praha se nachází srdce historického centra, Staroměstský orloj. Je jedním z nejznámějších a nejstarších orlojů na světě a zcela jistě nejvyhledávanější pražskou památkou. Výhled na ni si můžete vychutnat přímo z okna vašeho pokoje a obdivovat tak dílo, které je po mnoha staletí symbolem pražských dějin.

Podle staré pověsti postavil orloj bájný mistr Hanuš. Z obavy, že by mohl své nádherné dílo zopakovat i v jiných městech, ho pražští radní nechali zákeřně přepadnout a oslepit. Mistr Hanuš, který tušil, kdo za krutým činem stojí, se však pomstil - vložil ruku do stroje a orloj zastavil. Dalších 100 let prý nikdo nebyl schopen pražský orloj opravit.

Orloj, který pochází z počátku 15. století, byl během historie Prahy několikrát rekonstruován i doplňován. Koncem druhé světové války byl dokonce poškozen požárem Staroměstské radnice, k jejíž věži je připojen.

Orloj jsou ve skutečnosti astronomické hodiny a kalendář. Jeho části ukazují polohy nebeských těles, slunce a měsíce. Kalendář zdobí malby dvanácti měsíců a zvěrokruhu od slavného malíře Josefa Mánese. Nejvíce však zaujme horní část orloje. Každou celou hodinu můžete vidět ve dvou okénkách procházet figury představující dvanáct apoštolů, kteří drží své svaté symboly.

Společně s nimi se do pohybu dávají ještě figurky, které představují smrtku zvonící na zvon, marnivce shlížejícího se v zrcadle, lakomce s měšcem v ruce a Turka jako alegorii rozkoše. K figurce smrtky patří další legenda - pokud se pokazí, přicházejí prý zlé časy. Celou podívanou, kterou si žádný návštěvník Prahy nenechá uniknout, pak uzavírá kokrhání zlatého kohouta.

Orloj je spolu se Staroměstskou radnicí národní kulturní památkou a tvoří nezbytnou součást Staré Prahy, k níž patří i Grandhotel Praha.