Získejte 7% slevu z ceny ubytování zadáním promo kódu "ghvip"
Odeslat
Zjistit dostupnost

Pražský hrad, nebo také Hradčany, je hlavní dominantou Prahy a symbolicky zakončuje historickou Královskou cestu, na které se Grandhotel Praha nachází. Jako sídlo českých panovníků a dnes prezidentů se řadí mezi nejvýznamnější historické památky České republiky.

I když byl vždy vnímán především jako sídlo panovníků, v jeho areálu vznikala postupem času řada paláců a kostelů téměř ve všech architektonických stylech minulého tisíciletí.

O největší rozmach a rozvoj se zasloužil císař Karel IV. Ten nechal roku 1344 založit nejvýznamnější část Hradčan - katedrálu sv. Víta. Chrám sv. Víta je největší pražský chrám a kromě bohoslužeb se zde odehrávali i korunovace českých králů a královen. Jsou zde pochováni čeští panovníci a uloženy i české královské korunovační klenoty. Katedrála je tak symbolem identity českého národa. Mimo ostatků panovníků jsou zde uloženy i ostatky svatých, šlechticů a arcibiskupů.

Každý český panovník se podílel na výstavbě či předělání určitých částí pražského hradu. Vladislav Jagellonský zde nechal postavit první stavbu s renesančními prvky v Čechách, slavný Vladislavský sál zdobený nádhernou klenbou. Svůj vliv na rozvoj i architekturu měl císař Rudolf II., proslulý svým zájmem o esoterické vědy. Významnou přestavbu nechala v 18. století učinit také císařovna Marie Terezie.

Pražský hrad, ke kterému z Malé Strany vedou podél hradeb staré zámecké schody, dnes činí soubor vzácných památek, mezi které se řadí např. Zlatá ulička s miniaturními domky, které původně obývali zlatníci. Za zmínku stojí i nádherné královské zahrady, bazilika sv. Jiří, Lobkovický palác - sídlo šlechtické rodiny Lobkowiczů a renesanční letohrádek královny Anny, tzv. Belvedér.

Svou rozmanitostí Hradčany bezesporu uchvátí každého návštěvníka. Královská cesta z Grandhotelu Praha až do srdce Hradčan - katedrály sv. Víta vám poskytne neopakovatelný historický zážitek.